
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Type | Schottky Diodes & Rectifiers |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 200 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 30 A |
| Reverse Voltage | 200 V |
| Reverse Current | 20 mA |
Stock: 5034
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25648
Ext.Price$0.25648
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25648 | $0.25648 |
| 10 | $0.23083 | $2.30830 |
| 50 | $0.22997 | $11.49850 |
| 100 | $0.22912 | $22.91200 |
| 500 | $0.18296 | $91.48000 |
| 1000 | $0.15047 | $150.47000 |
| 3000 | $0.13468 | $404.04000 |
| 5000 | $0.12054 | $602.70000 |
| 10000 | $0.11456 | $1145.60000 |
